Praktyki w SAN
Praktyki zawodowe stanowią integralną część kształcenia Studentów Społecznej Akademii Nauk wynikającą z programu nauczania i planu studiów. Do odbycia praktyk zobowiązani są studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Opiekę nad studentem odbywającym praktyki zawodowe sprawują:
- z ramienia Uczelni - Opiekun praktyk wskazany przez Dziekana Wydziału
- z ramienia Organizacji przyjmującej na praktyki - Opiekun praktyk wskazany przez Kierownika Organizacji zaakceptowanej przez Uczelnię w wyniku wcześniejszej weryfikacji
Cele szczegółowe praktyk
Głównym celem praktyk zawodowych jest wykorzystanie przez studentów wiedzy, umiejętności i kompetencji (w tym społecznych) zdobytych w trakcie studiów w rzeczywistych warunkach pracy zawodowej oraz poznanie zadań, cech, form, organizacji, metod i wyników pracy wybranej przez studenta organizacji, a także poznanie jej środowiskowych uwarunkowań.
Cele szczegółowe praktyk to:
- Kształtowanie umiejętności niezbędnych w przyszłej pracy zawodowej, w tym m.in. umiejętności: analitycznych, organizacyjnych, pracy w zespole, nawiązywania kontaktów, prowadzenia dyskusji, a także przygotowanie studenta do samodzielności i odpowiedzialności za powierzone mu zadania, itp.
- Połączenie teorii wyniesionej z zajęć ogólnych i specjalnościowych w Uczelni z praktyką w konkretnych warunkach realnego działania przedsiębiorstwa lub innej organizacji zatrudniających między innymi pracowników o specjalnościach zgodnych z profilem kształcenia, realizowanymi przez studenta
- Zapoznanie się z organizacją i specyfiką pracy zawodowej zgodnie z profilem wybranej przez studenta specjalności
- Kształtowanie u studentów odpowiednich postaw i motywacji niezbędnych do podjęcia pracy zawodowej w wybranej specjalności
- Umożliwienie studentom rozwijania kwalifikacji i kompetencji poprzez pobudzenie inwencji, własnej inicjatywy i samorealizacji, jako formy ciągłego doskonalenia warsztatu zawodowego
- Umożliwienie studentom poznania potencjalnego miejsca pracy i środowiska zawodowego, w którym w przyszłości mogą wykonywać określone dla swojego wykształcenia zadania.
Zasady realizacji praktyki, czyli… Kiedy praktyka może być zaliczona?
Realizowanie praktyk zawodowych jest obowiązkiem każdego studenta – zarówno na studiach stacjonarnych jak i niestacjonarnych. Student odbywa praktyki pod kierunkiem dwóch opiekunów. Jednym jest przedstawiciel Uczelni, drugim – przedstawiciel Organizacji przyjmującej na praktyki.
Celem praktyk zawodowych jest umożliwienie studentowi wykorzystania w praktyce wiedzy i umiejętności zdobytych w czasie studiów. Pozwala to na lepsze przygotowanie studenta do pracy zawodowej.
Jak rozpocząć praktyki?
-
Skontaktuj się z Centrum Karier Społecznej Akademii Nauk lub poszukaj pracodawcy na własną rękę.
-
Po uzgodnieniu z pracodawcą takich kwestii jak stanowisko, termin i miejsce wykonywania praktyk, wypełnij skierowanie na praktyki i przynieś uzupełnione do dziekanatu.
-
Na podstawie skierowania zostanie przygotowana umowa o praktyki w dwóch egzemplarzach. Umowę podpisaną przez Dyrekcję Wydziału odbierz z Dziekanatu i przedstaw przyszłemu pracodawcy.
-
Umowę podpisaną przez przedstawiciela firmy, w której będziesz wykonywać praktyki, zanieś do Dziekanatu.
-
Odbierz dzienniczek praktyk. Pamiętaj, aby w czasie ich odbywania na bieżąco go uzupełniać – zakres Twoich codziennych obowiązków powinien być każdorazowo potwierdzony podpisem opiekuna praktyk i firmową pieczątką.
-
Umowa podpisana? Dzienniczek wypełniony? Gratulacje – praktyki zostaną zaliczone! Przedstaw te dokumenty opiekunowi praktyk ze strony Uczelni. Na ich podstawie zostanie Ci wpisane zaliczenie.