Poradnik Maturzysty

Poradnik Maturzysty

Cenne wskazówki nie tylko dla kandydatów na studia

Co zrobić by zdać maturę? Poniżej znajdziesz wiele cennych wskazówek, ale pamiętaj, po pierwsze i najważniejsze to uczyć systematycznie. Dlatego Społeczna Akademia Nauk już dziś zaprasza wszystkich maturzystów do udziału w kursach przygotowawczych z przedmiotów:

 • matematyka
 • j. polski
 • j. angielski

Terminy kursów offline i online będą ustalane, gdy zbiorą się grupy. Zgłoszenia przyjmujemy do 10.10.2017r.

Nie zwlekaj! Zapisz się już dziś!

Zgłoszenia: krakow@san.edu.pl 
(w tytule maila wpisz: kurs przygotowawczy dla maturzystów (nazwa przedmiotu)).
Po wysłaniu maila do 7 dni otrzymasz komplet informacji organizacyjnych.

*Warunkiem uruchomienia kursu jest zebranie się grup 10 osobowych

Jak skutecznie się uczyć?
 1. Jeśli jakiś temat jest dla Ciebie ciekawy, przyswoisz go kilkukrotnie szybciej. W każdej lekcji staraj się znaleźć zagadnienie, które Cię zainteresuje – to pomoże w nauce całego materiału.
 2. Wiara w sens uczenia się zwiększa Twoją efektywność – jeżeli z góry zakładasz porażkę, część Twojego mózgu odpowiedzialna za przyswajanie wiedzy jest znacznie mniej aktywna.
 3. Małe sukcesy stanowią klucz do zdobycia nadrzędnego celu, nawet jeśli wydaje się on odległy – stawiaj sobie drobne i realne zadania do wykonania. Kiedy uda Ci się je zrealizować, w Twoim mózgu zadziałają mechanizmy zwycięstwa: będziesz dzięki temu uczyć się dłużej a jednocześnie bardziej efektywnie.
 4. Nawet największa motywacja nie zastąpi odpowiedniej dawki odpoczynku – planuj swoją naukę tak, by zaspokoić wszystkie potrzeby organizmu. Ćwiczenia fizyczne są doskonałą formą odreagowania dla wysiłku umysłowego.
Chcesz zwiększyć swoją efektywność? Uwierz w siebie!
 1. Twój stres wynika z Twojej oceny sytuacji – jeśli nie wierzysz w siebie, stresujesz się bardziej.
 2. Brak wiary w sukces obniża motywację do nauki.
 3. Niska samoocena powoduje obniżenie nastroju, które z kolei prowadzi do spadku wydajności umysłowej.
Coś Cię rozprasza? 5 kroków do zachowania komfortu psychicznego

Dbania o własny komfort psychiczny trzeba się nauczyć. Te kilka prostych kroków pozwoli Ci zachować higienę psychiczną:

 1. Zadbaj o dobre relacje z rodziną i rówieśnikami – środowisko, w którym przebywasz, ma na Ciebie ogromny wpływ. Sporów i napięć nie zawsze można uniknąć, ale na dłuższą metę są one bardzo obciążające psychicznie.
 2. Staraj się być samodzielny – każdy z nas jest zależny od wielu czynników, ale trzeba zachować własną samodzielność. Jej brak załamuje wiarę we własne możliwości oraz obniża komfort psychiczny.
 3. Spędzaj czas z ludźmi, których lubisz – potrzeba akceptacji jest jedną z podstawowych potrzeb społecznych człowieka. Kiedy nie może być zaspokojona, pojawia się osamotnienie, które powoduje spadek kondycji psychicznej.
 4. Stawiaj sobie drobne i możliwe do wykonania cele – małe sukcesy poprawiają samopoczucie i stymulują mózg do bardziej efektywnej pracy.
 5. Rozdzielaj czas pracy i czas relaksu – nie pozwól, by zaległości i niedokończone sprawy zaburzały twój odpoczynek. Właściwa regeneracja psychiczna jest niezbędna, by umysł mógł pracować na wysokich obrotach.